10 Sierpnia 2020
Prochor, Wierzchosław

wtorek, 26 lutego 2013 11:35

BIESIADA MIODEM I MUZYKĄ PŁYNĄCA

Przygotowane z rozmachem widowisko artystyczno-kulinarne wieńczące projekt „Pysznie roztańczony Borek Wielkopolski” zgromadził 24.02.2013 roku w sali widowiskowej M-GOK w Borku Wlkp. tłumy gości, którzy skorzystali z zaproszenia Dyrektor M-GOK, by niedzielne popołudnie spędzić wspólnie z uczestnikami przedsięwzięcia i uczcić finał pierwszego takiego wydarzenia. Widowisko w punkt scaliło tradycję kulinarną-oscylującą wokół potraw przygotowywanych na bazie „regionalnego złota” czyli miodu oraz folklorystyczną-silnie zakorzenioną i kultywowaną przez Zespoły M-GOK.

„Pysznie roztańczony Borek Wielkopolski” to projekt  realizowany w ramach Oś 4 LEADER, działanie 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 -2013 w zakresie małych projektów i w ramach Lokalnej Grupy Działania

poprzez „Stowarzyszenie Wielkopolska z Wyobraźnią”

Projekt był przedsięwzięciem obejmującym warsztaty z zakresu tańca ludowego w oraz przegląd inspiracji kulinarnych. W zajęciach tanecznych brało udział 24 dzieci, które stworzyły grupę par tanecznych. Zespół poznał tańce i zabawy Wielkopolski, artystyczny dorobek Zespołu Regionalnego „Borkowiacy” oraz Zespołu Ludowego „Studzianna”, wyposażony został w materiał szkoleniowy oraz w charakterystyczne stroje do tańca.

Do udziału w przeglądzie inspiracji kulinarnych zaproszone zostały cztery stowarzyszone Gminy: Borek Wlkp., Koźmin Wlkp., Pogorzela i Rozdrażew, które wystawiły swoje Kulinarne Reprezentacje prezentujące różnorodne potrawy przygotowywane na bazie miodu. Degustowanie przepysznych potraw spotkało się z ogromnym zainteresowaniem.

Miodowo-artystycznego charakteru imprezie nadały także liczne i oryginalnie zaaranżowane stoiska wystawców, twórców rękodzieła artystycznego, producentów miodu i produktów pszczelarskich.

Biesiada „miodem i muzyką płynąca” dostarczyła wielu kulinarnych i artystycznych wrażeń i przyjemności.

Wyniki konkursu na „Potrawę, że aż palce lizać”

Nagrody:

I miejsce- KGW ZALESIE- „Tortowy ul”

II miejsce- ZS Ponadgimnazjalnych KOŹMIN WLKP.- „Kolana pszczoły”

III miejsce- KGW BOREK WLKP.- śledź w sosie miodowo-cytrynowym

Wyróżnienie:

- za pomysłowość i czasochłonność wykonania „Piernikowy ul”- KGW TRZECIANÓW

- za kultywowanie polskiej tradycji „Chleb z ziarnami”- KGW GŁUCHÓW

- za dekorację stołu Reprezentacji Gminy- ZS Ponadgimnazjalnych KOŹMIN WLKP.

Dyrektor M-GOK składa szczególne podziękowania:

• za pomoc w realizacji projektu, oprawę muzyczną oraz autentyczną chęć przekazania młodemu pokoleniu zamiłowania do tańca i śpiewu: Zespołowi „Borkowiacy”-Kierownikowi p. Marii Zimlińskiej, Członkom Zespołu, Kapeli oraz Zespołowi „Studzianna”-Kierownikowi p. Teresie Sneli oraz Kapeli.
  • za zaangażowanie w przedsięwzięcie, wysiłek włożony w przygotowywanie potraw, dekorację stołu oraz za „miodowe”inspiracje: Kulinarnej Reprezentacji Gminy Borek Wlkp.: KWG Borek Wlkp., KGW Bruczków, KGW Celestynów, KGW Dąbrówka, KGW Leonów-Bolesławów, KGW Zalesie, KGW Trzecianów, KGW Siedmiorogów I, KGW Wycisłowo, KGW Skoków
  • za ogromną energię, ochocze zaangażowanie w działania oraz przepiękny występ finałowy: Dziecięcemu Zespołowi Par Tanecznych M-GOK w Borku Wlkp. oraz Rodzicom Dzieci za wsparcie i obecność
  • za niebanalne wiosenno-świąteczne stoiska rękodzieła artystycznego:  p. Zofii Przepierzyń skiej, Halinie Wałęsa, Magdalenie Kordus, Joannie Kedzierskiej Annie i Natalii Szadel, Aleksandrze Przybył, Piotrowi Barańczakowi, dominikowi Lekowskiemu, Zakładowi Aktywności Zawodowej w Leonowie, Domu Pomocy Społeczniej w Zimnowodzie, Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp.
  • producentom miodów i produktów pszczelarskich za perfekcyjne przygotowane stoiska: p. Tadeuszowi Langnerowi, p. Bronisławowi i Teresie Szymczak, p. Stefanowi Szymczak, p. Teodorowi i Danucie Szałata, p. Romanowi Czubak, p. Ryszardowi Włodarczyk
  • za ufundowanie głównych nagród w konkursie na „Potrawę, że aż palce lizać”: Przewodniczącemu Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu p. Tadeuszowi Ratajczakowi oraz za ufundowanie nagród książkowych dla wyróżnionych w konkursie p. Renacie Ratajczak
  • za nadwyrężającą żołądek pracę w jury konkursu na „Potrawę, że aż palce lizać”: p. Tadeuszowi Ratajczakowi, p. Elżbiecie Pawlak, p. Sławomirowi Szyszce, p. Agacie Fajczyk, p. Renacie Ratajczak

GALERIA PYSZNIE ROZTAŃCZONY Borek Wielkopolski – Widowisko FINAŁOWE