8 Lipca 2020

WYSTAWA GOŁĘBI RASOWYCH,

DROBIU OZDOBNEGO, KRÓLIKÓW

I PTAKÓW EGZOTYCZNYCH

Organizatorem niecodziennej wystawy był Klub Hodowców Gołębi Rasowych przy współudziale M-GOK Borek Wlkp. Pierwszego lutego , w sali widowiskowej M-GOK odbyła się III Klubowa Wystawa Pawika, w której uczestniczyło 13 hodowców z całej Polski oraz jeden hodowca z Niemiec.

Na wystawie oceniono 230 szt. gołębi. Ocenę prowadził sędzia - ekspert międzynarodowy Uve Frommolt, który to z prawdziwym profesjonalizmem porównywał urodę gołębich piękności, wskazując wady i zalety każdego z ptaków.  Była to jednocześnie forma szkolenia nie tylko dla wystawców, ale także dla sympatyków tej rasy. Polski Klub Pawika powstał w 2012 roku, a jego siedzibą jest Borek Wielkopolski. Zwycięzcą wystawy został Grzegorz Smoliński a tuż za nim uplasowali się: Hartmut Hübner oraz Rafał Sujak.

W drugim dniu trwania ekspozycji zaprezentowano 80 sztuk gołębi rasowych, 30 sztuk drobiu ozdobnego, bażanty, pawie, króliki, egzotyczne ptaki. Pokaz przygotowało 15 hodowców z tutejszego klubu. Było też kilku zaproszonych hodowców z Poznańskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Na terenie Polski jest hodowanych około 500 ras gołębi. Wystawcy za swe zaangażowanie i prezentację dorobku hodowlanego otrzymali pamiątkowe dyplomy wręczone przez Wicestarostę Powiatu Gostyńskiego oraz   usłyszeli wiele słów uznania i podziękowań.

Wystawa gołębi rasowych, drobiu ozdobnego, królików i ptaków egzotycznych była okazją dla hodowców do zaprezentowania swoich osiągnięć a dla dzieci i młodzieży sposobnością do unaocznienia uzdolnień plastycznych. Przez 3 tygodnie trwał konkurs plastyczny ph: „PODZIWIAMY PTASIE PIĘKNOŚCI: GOŁĘBIE RASOWE, DRÓB OZDOBNY i PTAKI EGZOTYCZNE” zorganizowany przez M-GOK Borek Wlkp. oraz Klub Hodowców Gołębi Rasowych. Na konkurs wpłynęło 113 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi , które oceniała komisja w składzie : Marta Hojak (instruktor M-GOK) Elżbieta Pawlak (Sekretarz Gminy Borek Wlkp.) i Leszek Borysiak (Prezes boreckiego Klubu Hodowców Gołębi Rasowych). Jury brało pod uwagę samodzielność wykonania, oryginalność, estetykę prac oraz twórczą kreatywność autorów.

Lista laureatów przedstawia się następująco:

Kategoria kl. I – III

I miejsce – Dawid Roszak – ZS Zimnowoda

II miejsce - Zuzanna Nowak – KÓŁKO PLASTYCZNE M – GOK BOREK WLKP.

III miejsce – Szymon Twardowski –SP Wycisłowo

Wyróżnienie – Magdalena Krzekotowska – KÓŁKO PLASTYCZNE M-GOK BOREK WLKP.

Wyróżnienie – Filip Rożek – SP Borek Wlkp.

Wyróżnienie – Anna Dolatowska – SP Wycisłowo

Kategoria kl. IV – VI

I miejsce – Sandra Hyżyk – SP Borek Wlkp.

II miejsce - Łukasz Bartoszak –SP Wycisłowo

III miejsce – Julia Rożek –SP Borek Wlkp.

Wyróżnienie – Jakub Klupczyński –SP Wycisłowo

Wyróżnienie – Wiktoria Pawlak – SP Borek Wlkp.

Kategoria kl. gimnazjalne

I miejsce – Kacper Rożek -  ZS Borek Wlkp.

II miejsce  - Filip Szymański – ZS Borek Wlkp.

III miejsce – Katarzyna Niedziela – ZS Borek Wlkp.

Wyróżnienie – Tobiasz Półtoraczyk – ZS Borek Wlkp.

Wyróżnienie – Monika Koncewicz – ZS Borek Wlkp.

Nauczanie indywidualne

Wyróżnienie – Milena Polaszyk

Nagrody wręczała Pani Sekretarz Gminy Borek Wlkp. wraz z Wicestarostą Powiatu Gostyńskiego.  Laureaci konkursu otrzymali upominki rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

Dwudniowemu przedsięwzięciu towarzyszył pokaz filatelistyczny ph: „PRZYRODA POLSKI” - przygotowany przez Młodzieżowe Koło Filatelistów działające przy M-GOK. Liczba odwiedzających wystawę przerosła nasze najśmielsze oczekiwania !!!