30 Września 2020
Wiktoriusz, Zofia

poniedziałek, 18 kwietnia 2016 10:39

Młodzi filateliści z Borku Wlkp. w Turku

Wielkopolski Finał 54. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego ”Dolny Śląsk - zapraszamy w Sudety” odbył się 2 kwietnia 2016 roku w Gimnazjum nr 2 im Mikołaja Kopernika w Turku - po raz pierwszy od 54 lat poza Poznaniem.

Po powitaniu uczestników wiceprezes Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego TPD
w Poznaniu Pan Piotr Bińkowski wręczył odznaki honorowe Przyjaciel Dziecka Panom: Maciejowi Kandulskiemu i Andrzejowi Świdurskiemu. Pani Annie Plewa-Środa wręczymy przy następnej okazji honorową srebrną odznakę Za Zasługi dla TPD.

Znaczek niejedno ma imię. Czy na podstawie znaczka można zdefiniować profil osobowy autora? Czy w znaczku może być jakaś tajemnica? Te i inne pytania przyświecały uczestnikom tego konkursu. Sponsorami konkursu byli: Polski Związek Filatelistów w Poznaniu, Poczta Polska w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Turku, Urząd Miasta w Turku, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Turku, Gimnazjum nr 2 w Turku, Młodzieżowe Koła Filatelistów w Borku Wlkp, Tuliszkowie, Tarnowej i w Turku, Anna Plewa-Śróda, Maciej Kandulski, Andrzej Świdurski, Anna Thiel, Kasia Zielińska, Grażyna Pośpiech, Piotr Bińkowski i Waldemar Pawlak. Uczestnicy zmagali się z tematyką filatelistyczną w 3 grupach wiekowych: Szkoły Podstawowe, Gimnazja i Szkoły ponadgimnazjalne. Najmłodsi uczestnicy wkroczyli w magiczny świat znaków pocztowych za sprawą warsztatów multimedialnych, które poprowadziła Pani Anna Plewa-Śróda z Poczty Polskiej w Poznaniu.

Starszaki natomiast w tym czasie zmagali się z pytaniami konkursowymi o historii znaczka i regionie Dolnego Śląska. Dzieci obejrzały także zbiory z kolekcji parki narodowe. Prezes Okręgowego Polskiego Związku Filatelistów pan Maciej Kandulski opowiadał dużo o historii znaczka i swojej pasji.

Zwycięzcą w wielkopolskim konkursie plastycznym „Sudety widziane moimi oczami” został Szymon Krawiec, którego wysiłek plastyczny został nagrodzony w postaci publikacji znaczka w obiegu pocztowym. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, upominki i dyplomy. Darmowe kolonie w losowaniu wśród wszystkich uczestników przypadły Adrianowi Kaweckiemu Dodatkową i niespodziewaną atrakcją dla uczestników była wycieczka do muzeum im. Józefa Mehoffera i modlitwa w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa
w Turku. Dziękujemy organizatorom, sponsorom, uczestnikom i opiekunom przygotowującym dzieci. Dziękujemy osobom, pod których kierunkiem młodzież przygotowała prace plastyczne: Jeanette Jarczewskiej, Eli Frasunkiewicz, Romanowi Choinka i Andrzejowi Świdurskiemu.

Zachęcamy dzieci i młodzież do poszukiwania swoich pasji, rozwijania zainteresowań filatelistycznych i nie tylko.

lista zwycięzców - PROTOKÓŁ:

Szkoły Podstawowe

1 miejsce - Krzysztof Wojtkowiak

2 miejsce - Tobiasz Maćkowiak

3 miejsce - Julia Powaga

Szkoły Gimnazjalne

1 miejsce - Szymon Krawiec

2 miejsce - Klaudia Grzelczyk

3 miejsce - Aleksandra Zielińska

Protokół komisji wybierającej prace w konkursie plastycznym organizowanym dla Młodzieżowych Kół Filatelistycznych na projekt znaczka pocztowego pt: „Sudety widziane moimi oczami”

Komisja w składzie:

1. Anna Plewa-śróda – Koordynator ds. Filatelistyki
  2. Maciej Kandulski – Prezes PZF Okręg Wielkopolski
  3. Andrzej Świdurski – Przewodniczący Komisji ds. Filatelistyki Młodzieżowej przy Zarządzie PZF Okręg Wielkopolski

Na konkurs nadeszło ogółem 26 prac. W tym:

Kategoria szkoły podstawowe kl. IV – 9 prac plastycznych

Kategoria szkoły podstawowe kl. V-VI – 13 prac plastycznych

Kategoria szkoły gimnazjalne – 4 prace plastyczne.

Z powyższych prac Komisja wybrała prace w trzech kategoriach:

Kategoria szkoły podstawowe kl. IV

1 miejsce: Maria Konieczna – Szk. Podst. nr 4 w Rawiczu kl. IVc – opiekun koła Jeanette Jarczewska

2 miejsce: Milena Cugier – Szk. Podst. nr 4 w Rawiczu kl. IVa – opiekun koła Jeanette Jarczewska

3 miejsce: Ludwik Aszkiełowicz – Szk. Podst. nr 4 w Rawiczu kl. IVa – opiekun koła Jeanette Jarczewska

Wyróżnienie: Kamil Skrzypek – Szk. Podst. nr 4 w Rawiczu kl. IVc – opiekun koła Jeanette Jarczewska

Kategoria szkoły podstawowe kl. V-VI

1 miejsce: Iga Michalak – Szkoła Podstawowa nr 6 w Koninie kl. VI – opiekun koła Roman Choinka

2 miejsce: Agata Drabina – Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku kl. VI – opiekun koła Roman Choinka

3 miejsce: Martyna Kajak – Szkoła Podstawowa nr 4 w Rawiczu kl. V – opiekun koła Jeanette Jarczewska

Wyróżnienie: Aleksandra Nowak - Szkoła Podstawowa nr 4 w Rawiczu kl. Va – opiekun koła Jeanette Jarczewska

Kategoria szkoły gimnazjalne