30 Września 2020
Wiktoriusz, Zofia

poniedziałek, 06 czerwca 2016 07:18

54. Finał Ogólnopolski

Krzeszów lezący nad rzeką Zadrną, w centralnej części Kotliny Krzeszowskiej, jest najbardziej atrakcyjna turystycznie miejscowością na tym terenie. Przepiękna Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, góruje nad okolicą, a jej 70-metrowe wieże stanowią charakterystyczną dominatę w krajobrazie.

To właśnie tu miał miejsce Finał 54. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego pt. ,,Dolny Śląsk – zapraszamy w Sudety”
w dniach 26-29. 05. 2016.

Do Krzeszowa zjechało 42 uczestników z 15 okręgów, którzy wygrali eliminacje Okręgowe. Młodych filatelistów powitał organizator Finału Pan Hans Joachim Kuhnert przekazując dalsze prowadzenie Przewodniczącemu Głównej Komisji ds. filatelistyki młodzieżowej Wojciechowi Lewandowskiemu.

Przed przyjazdem każdy uczestnik przygotował eksponat wystawowy (16 kart),
który był oceniany przez Komisję Sędziowską.

Okręg Wielkopolski reprezentowali: Krzysztof Wojtkowiak w grupie szkół podstawowych oraz Szymon Krawiec w grupie szkół gimnazjalnych.

Konkurs przeprowadzono w formie testów (A, B), zadania praktycznego (C) oraz oceny eksponatu uczestnika przesłanego organizatorom na towarzyszącą Międzyoddziałową Wystawę Filatelistyczną (D).

A – test wiedzy tematycznej (30 pkt.)

B – test wiedzy filatelistycznej (20 pkt.)

C – praktyczna umiejętność pracy z katalogiem znaczków (30 pkt.) wszyscy uczestnicy
byli zadowoleni z tegorocznej nowości

D – ocena przygotowanego eksponatu (20 pkt.)

Komisja Konkursowa nanosi na zbiorcze arkusze punkty uzyskane przez finalistów we wszystkich zadaniach, ich suma stanowi o zajętym miejscu w finale i o awansie do ścisłego finału. W ścisłym finale bierze udział po pięciu uczestników w każdej grupie wiekowej.

Szymon Krawiec zajął II miejsce, rywalizował z Emilia Żelak z okręgu zielonogórskiego o pierwsze miejsce, Krzysztof Wojtkowiak w grupie szkół podstawowych zajął VII miejsce.

W przerwach zmagań konkursowych uczestnicy wraz z opiekunami brali udział
w wycieczkach zorganizowanych przez organizatorów. Atrakcją turystyczną jest podziemna trasa ,,Projekt Arado”, obejmujący wyrobiska górnicze wydrążone w latach 1943-1945 przez więźniów filii obozu Gross-Rosen. Mogliśmy zobaczyć najbardziej znane krzeszowskie zabytki skupione w zespole klasztornym, który jest jedną z najwspanialszych pereł budownictwa barokowego w Europie.

Finaliści na zakończenie otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Gminy
w Kamiennej Górze.

Zadowoleni uczestnicy wyjeżdżając z Krzeszowa obiecując sobie spotkanie w przyszłym roku na Śląsku w Chorzowie.

Andrzej Świdurski